Asset Publisher Asset Publisher

Na grzyby

Zapraszamy na grzybobranie do lasów Nadleśnictwa Tychowo

Gdyby każdy dorosły Polak wybrał się na grzybobranie, to w leśnej gęstwinie miałby statystyczną szansę znaleźć kilka koźlarzy, borowików, kurek, maślaków lub innych grzybów. Leśnicy szacują, że w polskich lasach czeka, co najmniej 20 milionów kilogramów grzybów jadalnych. Większość lasów w Polsce jest państwowa, dlatego wszyscy mają do nich swobodny wstęp i bez ograniczeń mogą korzystać z darów leśnego runa.

W lasach występuje ponad tysiąc jadalnych gatunków grzybów, ale zazwyczaj grzybiarze zbierają tylko kilkanaście tych najpopularniejszych. Ponieważ blisko 80 proc. terenów leśnych zarządzają Lasy Państwowe, wszyscy mają na nie wolny wstęp i mogą do woli korzystać z pożytków runa leśnego. Zakaz zbierania dotyczy tylko gatunków chronionych, a sporadyczne ograniczenia wstępu do asów mają charakter czasowy i są podyktowane względami bezpieczeństwa (obszary zagrożone pożarami, tereny porządkowane po wichurach).

Mniej doświadczeni grzybiarze powinni pamiętać by zbierać tylko te gatunki, które doskonale znają i nie ma niebezpieczeństwa, że je pomylą z gatunkami niejadalnymi lub trującymi. Przy zachowaniu tej zasady, zebranie kosza okazałych grzybów zapewni poszukiwaczom nie tylko wiele radości, ale także dużo ruchu na świeżym powietrzu.