Asset Publisher Asset Publisher

Szlaki piesze

Przez teren Nadleśnictwa biegną dwa szlaki piesze wytyczone i oznakowane przez PTTK i Stowarzyszenie Gmin. Nadleśnictwo na podstawie ustawy o lasach, zezwalającej, z pewnymi ograniczeniami, ruch pieszy i rowerowy w lesie, nie stawia przeszkód osobom chętnym do korzystania z tych szlaków. Jednocześnie nie daje rekomendacji zachęcającej do penetracji lasu właśnie w tych miejscach. Na skutek działania sił przyrody oraz w wyniku gospodarki leśnej stan dróg oraz ścieżek leśnych terenowych ulega zmianie. Ścieżki wytyczone nie są obiektami budowlanymi. Stąd też osoby korzystające z propozycji wytyczających te szlaki czynią to na własne ryzyko.


1.Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego

  • rodzaj szlaku: pieszy (czerwony)
  • długość: 50,2km (24,1 km w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Tychowo)
  • trasa: Koszalin (Góra Chełmska) – Maszkowo –  Lubiatowo – Manowo – Rosnowo –Pobądz – Bukowo – Tychowo
  • opis: Szlak biegnie w większości przez tereny leśne, w pierwszej części jest na urozmaiconej rzeźbie. Później idzie dość równym terenem polami oraz lasami. Niewątpliwą atrakcją jest największy głaz narzutowy TRYGŁAW w Tychowie, godny polecenia jest również wypoczynek w Rosnowie nad rzeką Radew. Szlak swoją nazwę zawdzięcza jednemu z pierwszych przewodników turystycznych w Koszalinie.
  • opis na stronie PTTK: http://koszalin.pttk.pl/szlak_piesze.php?szlak=chrzaszczynskiego

2.Szlak Solny

  • rodzaj szlaku: pieszy (czerwony)
  • długość: 152km (16,0 km w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Tychowo)
  • trasa: Kołobrzeg (baszta) – Budzistowo – Obroty – Bogucino – Czernin – Bardy – Wrzosowo – Łykowo – Karlino – Rościno – Białogard – Trzebiszyn – Tychowo – Kikowo – Motarzyn – Doble – Połczyn Zdrój – Kłokowo – Kluczewo – Prosinko – Stare Drawsko – Czaplinek.
  • opis: Szlak należy do szlaków dość łatwych. Posiada jednak kilka nieco trudniejszych odcinków. Jest to długi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanować noclegi. W Tychowie warto obejrzeć kościół ryglowy z XVIII wieku. Niedaleko miejscowości Kikowo, wzdłuż torów, znajduje się zbiorowe miejsce pochówku zmarłych w 1895 roku budowniczych linii kolejowej Białogard – Szczecinek. Szlak swoją nazwą nawiązuje do soli, która z kołobrzeskich warzelni na wyspie Solnej przewożona była do centralnej Polski.