Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Tychowo możemy napotkać 20 pomników przyrody, w postaci głazów narzutowych, pojedynczych drzew a także alei drzew, z czego 4 pojedyncze drzewa i jeden głaz narzutowy występują na gruntach nadleśnictwa.

Najsłynniejszym pomnikiem jest znajdujący się w mieście Tychowo największy w Polsce i jeden z największych w Europie głaz narzutowy- „Trygław". Jego obwód wynosi 44m, wysokość nad ziemią 3,8m a pod ziemią ukryte jest jeszcze ponad 4m głazu.

Trygław na cmentarzu w Tychowie

Na terenie leśnictwa Smęcino możemy spotkać mniejszego brata Trygława. Głaz ten ma wysokość 1,9m nad ziemią, obwód - 11,8m. W lasach tychowskich, poza pomnikami przyrody nieożywionej występują dorodne okazy drzew takich jak dęby, lipy, klony, kasztanowiec czy tulipanowiec.
Ponadto tychowscy leśnicy chronią okazy drzew pod względem dużych wymiarów, (które nie kwalifikują się na pomniki przyrody) lub posiadają ciekawe kształty pni, konarów. Każdy leśniczy posiada taki „swój" pomnik przyrody, którego ocalił i obecnie chroni, aby jeszcze przez długie lata następne pokolenia mogły podziwiać te żywe świadectwa przyrody.

Materiały do pobrania